پیام نوروزی رئیس هیات مدیره استصنا

پیام نوروزی رئیس هیات مدیره استصنا
بار دیگر چرخ فلک و گردش ایام گشت و گشت،خداوند رحمان نوید میلاد سال نو را بر دوش نسیم بهاری گذاشته تا این امانت سبز را به رسم آغاز« حول حالنا» به انسان اشرف مخلوقات هدیه دهد.

به نام خداوند متعال
اعضای محترم خانواده یگانه استصنا
بار دیگر چرخ فلک و گردش ایام گشت و گشت، خداوند رحمان نوید میلاد سال نو را بر دوش نسیم بهاری گذاشته تا این امانت سبز را به رسم آغاز« حول حالنا» به انسان اشرف مخلوقات هدیه دهد. مقارن شدن سال نو و بهار طبیعت با ماه مبارک و پرخیر و برکت ” رجب” را باید به فال نیک گرفت و از خداوند یکتا بخواهیم که آرامش و رفاه را به ایران عزیزمان عطا نماید.
🔴حامیان همیشگی انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت کشور
هرساله همه مسئولین پیام های نوروزی خود را در آخرین روز از سال کهنه که با ملی شدن صنعت نفت ایران در تقویم شمسی ثبت شده است منتشر می نمایند. به رسم این سنت حسنه انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران نیز در این روز بیادماندنی همکاران دبیرخانه مراتب احترام ، ادب و ارادات خالصانه را منتشر می نمایند. اما با توجه به اینکه مخاطب این تبریک نوروزی خبرگان ، نخبگان و صنعتگران فهیم، آگاه و با تجربه می باشند، ذکر این نکته را با توجه به شرایط و فضای کشور در سطح داخلی و بین المللی ضروری دانستم.
صنعت نفت ایران ۵۷ سال قبل در مجلس ” ملی “شد. یعنی تمامی امور به دولت واگذار گردید. حال پس از گذشت بیش از نیم قرن از این مصوبه ،مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۶ “سیاست های کلی اصل ۴۴قانون اساسی ” را از تصویب گذارند. شاه بیت این سند واگذاری بسیاری از امور به مردم و بخش خصوصی است. اما متاسفانه شاهد آنیم اصل ۴۴ که اجرا نمی شود هیچ، صنعت نفت ایران از حالت ملی شدن نیز خارج و در حصار جزایر مجموعه های شبه دولتی محصور شده است. این دوگانگی شرایط امروز در صنعت نفت ایران را موجب شده است.
🔴اعضای محترم انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران
همرزمان شما در تمامی ارکان انجمن در سالی که گذشت ، علیرغم کم لطفی مسئولین توانستند جایگاه انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران را حفظ و تا جاییکه ممکن بود ، منافع اعضا را حراست نماید. در سالی که ساعات واپسین آن را می گذرانیم اقدامات اثر بخشی صورت گرفت .کسب بالاترین رتبه از پارلمان بخش خصوصی کشور بعنوان “مرجعیت دانشی” ، ممنوعیت واردات بیش از ۶۰ قلم کالاهای مشابه داخل ،اصلاح برخی مفاد قرارداد خرید شرکت ملی گاز ایران ، اصلاح برخی مفاد قرارداد IPC و لحاظ نمودن شرط تشویق و جریمه برای بهره مندی از توان داخل ، مشارکت در تعیین درصد سهم ساخت داخل معدود طرح های صندوق توسعه ملی ، برگزاری فن بازار( تورهای صنعتی) با مشارکت شرکت های عضو، تهیه بسته های حمایتی ،مشارکت در اصلاح بسیاری از قوانین و لوایحی که تاثیر در کسب و کار شرکت های عضو داشته است و دهها مورد دیگر که شرح مبسوط آن در یکی از مجلات آن لاین انجمن منتشر گردید. اما یکی از مهمترین اقداماتی که در سال ۹۶ توسط منتخبین شما در هفتمین دوره هیات مدیره محقق شد، خرید ساختمانی درخور نام و شان انجمن بود. علاوه بر مناسب بودن فضا ، موقعیت مکانی آن نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. موقعیتی که بتوان در بین شرکت های کارفرمایی حضوری موثر داشت. لذا خیابان شهید طالقانی ( تخت جمشید سابق) گزینه اصلی شد. پس از بررسی ها در نهایت اتاق ایران و چین در تملک سازندگان ایرانی قرار گرفت. امید آن دارم که همه اعضا با کمک همسایه خود اتاق ایران بتوانند در این خانه جدید بر مشکلات فضای کسب و کار خود فائق شوند.
یاران عرصه تولید
سال نود و شش با تمام فراز و نشیب ها ، قوت ها و ضعف های درونی و برونی سپری شد . اما آنچه بسیار مهم است برنامه ریزی برای سپری نمودن سال پیش رو است. سالی که اغلب قریب به اتفاق اقتصاد دانان بر اساس شرایط داخلی و بین المللی ، سالی مبهم و دشوار را پیش بینی کرده اند. در سال پیش رو بیش از همه عامل ها که بر روی فضای کسب و کار بنگاهایمان تاثیر خواهد گذاشت، کمبود نقدینگی در کشور است. عاملی که افزایش شیب آن از اوایل سال ۹۳ آغاز و همچنان نباید انتظار کاهش آن را داشته باشیم. درست در مقابل این عامل ، منابع خارجی و شروط سخت و یکطرفه به میان خواهد آمد که نتیجه آن بر همگان روشن است ، یعنی از دست دادن حداقل بازار کار بنگاهایمان. لذا کمبود نقدینگی در سال ۹۷ می تواند تیر خلاصی باشد بر جسد نیمه جان شرکت های تولیدی . بنده از همه خبرگان و نخبگان صنعتی و اقتصادی دعوت می کنم تا برای رهایی از این مرداب بسیار خطرناک به انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران برنامه خود را ارائه دهند تا بتوانیم چراغ بنگاههای خود را در این سرزمین برای امنیت بیشتر و حداقل رفاه و آرامش روشن نگه داریم
در پایان دگر بار تولد دوباره طبیعت، عید فرخنده و کهن نوروز باستانی را که یادگار نیاکان و پیام‌آور دوستی، عشق و محبت، با لطافت گیاه و خرمی طبیعت، و تحول به مراحل نیکوتر و برتر است را به یکایک شما آقایان و بانوان صنعتگر و همکاران شاغل در واحدهای تولید، تحقیق و توسعه ، تدارکات ، مهندسی بنگاهایمان ، انسانهای شریفی که در این سالهای سخت یاریگر کارآفرینان و صنعتگران بوده اند و اجازه ندادند فشارهای اقتصادی آنها دلسرد کند، تبریک می گویم و سالی پر از سعادتی و سرافرازی را از خدای متعال خواستارم.
رضا خیامیان
رییس هیات مدیره
بیست و نهم ، اسفند، نود و شش

برگرفته: استصنا